Що таке паніка?

Що таке паніка?

У кожної людини буває момент в житті, коли здається, зараз я не витримаю, зараз я помру. Чи то з приводу сильного серцебиття, чи тому, що в голові паморочиться, ноги бувають ватні і підгинаються, кидає то в холодний піт, то жаром обдає все тіло.

Напади паніки мають свою специфіку. Спочатку стається стресова ситуація, а потім наша психіка починає придумувати хитромудрі пояснення, чому так сталось та гігантські плани, як подібного дискомфорту уникнути в майбутньому.

Чим довше людина бореться з цими страхами тим більше занурюється в нав’язливі думки. А якщо це знову станеться, а якщо я цього не витримаю, а якщо це ніколи не закінчиться, а якщо я не дам собі раду, а якщо всі побачать що у мене…

Що ж робити, якщо рівень тривоги так зашкалює, що в голові паморочиться і нічого з цим не можеш зробити. Колись я радила моїм клієнтам зменшити контроль, бо напади паніки матиме не кожен, а тільки та людина, яка надмірно старається все навколо себе контролювати.

Це ж стосується і тих хто має високий тиск, але у них крім паніки ще присутнє мовчання і тримання все в собі. От і кипить кров у вигляді надвисокого тиску чи головного болю, або теж шлункової язви та гастриту.

Це настільки широка тема, що на 10 клієнтів – 8 з нападами паніки. Тому паніка й стала моєю спеціалізацією. Тепер Я даю своїм клієнтам вправи, які швидко допомагають вгамувати страх та взяти себе в руки.

А потім, допомагаю перебороти ті думки, які штучно розвивають напад паніки та спотворюють сприйняття дійсності. Ці спотворення – це не галюцинації, це бачення з іншої сторони.

Коли людина відчуває страх виділяється адреналін, який запускає багато механізмів, таких як пришвидшене серцебиття, потовиділення, тремтіння та напруження м’язів.

Всі ці механізми створені природою, щоб захищати людину від небезпеки. Бо тільки адреналін може за одну третю секунди активізувати всі ці механізми, завдяки яким людина маю надлюдську силу та гостріший зір.

Але чому тоді цей захисний механізм доводить людину до паніки? А тому, що цей механізм має тривати кілька секунд, рівно стільки, щоб захиститись чи втекти. Але під час паніки ці механізми тривають від кількох годин до кількох днів.

Справа в тому, що наш мозок не відрізняє, де уявна небезпека (що про мене думають люди) від реальної небезпеки (на мене біжить скажений великий пес). Тому активізовується у всіх випадках, сприймаючи надуману небезпеку як реальну.

А надумана небезпека не минає так швидко як реальна, вона сидить в голові скільки захоче. І тут людина сама вже не справить, бо ці механізми підвладні тільки людині, яка не бореться зі своїми слабостями, а живе з ними як з львівською погодою (як змокну під дощем, якого сьогодні не передавали, то змокну).

Тому боротись з думками самому неможливо, їх з голови не виженеш навіть мітлою. А якщо це вдалось на якийсь час, то вони знайдуть нове слабке місце і все одно прийдуть у іншому вигляді. Тому на консультації люди отримують кваліфіковану допомогу під наглядом спеціаліста виробляють стратегії ефективного самоконтролю.

Те, що допомагає посадити паніку на деякий час, це дихання нижньою частиною живота, або ще його називають дихання діафрагмою. Вдих триває від 5 до 7 секунд, і видих так само. Вправу варто робити 5 разів на день на свіжому повітрі, це фізіологічно пригнічує паніку і не дає їй розвернутись.

Крім того, не тренований мозок може виконувати одночасно одну справу. Тому рахуючи до  семи, не можеш накручувати себе негативними думками. А зникнення думок автоматично зупиняє виділення адреналіну, та активізує норадреналін, який заспокоює всю нервову систему.

Напишіть в коментарях, як Ви опановуєте хвилювання, як берете себе в руки, що допомагає Вам справлятись із задачами, коли дуже страшно? Може Ваш досвід допоможе ще комусь?

One Response

  1. Чудова стаття! Ефективні поради!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *